Embed

Guinnes Rekorlar Kitabına Giren Rekorlar

 

*ABD’li George Blair de Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. 22 Ocak 1915 doğumlu olan Blair, 2002’de Florida eyaletindeki Florence Gölü’nde ilginç bir rekor denemesine karar verdi. Doktor raporlarıyla desteklenen organizasyonda, Blair su kayağı yapacaktı. 87 yaşındaki biri için oldukça zor görünen bu deneme için her şey hazırlandı ve start verildi. Yaşlı kurt, tam 5 dakika boyunca gölde su kayağı yaparak inanılmazı başardı.

* EN hızlı hat-trick yapan futbolcu olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Macar golcü Laszlo Kiss’in rekoru pek kırılacak gibi görünmüyor. 1982 yılında İspanya’da oynanan Dünya Kupası maçlarında, Macaristan’ın El Salvador’u 5-1 yendiği maçta sadece 7 dakika içinde 3 gol atmayı başaran Kiss, 1990’da jubile yaptı. Guinness yetkilileri, Kiss’in başvuru yapmamasına rağmen, kendisinin bu ilginç rekorunu tescil etmişti.

 

*Sakalları onun her şeyi SHAMSHER Singh için, “Bir kulede kapalı kalsa, sakalını bir ip gibi kullanarak onu kurtarmak mümkün olabilir” yorumu yapılabiliyor. Çenesinden ucuna kadar ölçüldüğünde, sakalının uzunluğu 1 metre 83 santimetreyi buluyor. Bu, bir insanın bugüne kadar sahip olduğu en uzun sakal. Rekoru onaylamak için 4 Guinness yetkilisi çalıştı. Artık Guinness Rekorlar Kitabı’nda olan Shamsher, sakalını daha da uzatmakta kararlı olduğunu söylüyor.

*DÜNYANIN en yaşlı ikizleri Japon Kin Narita ile Gin Kanie idi. Kin’in 2000’de 107 yaşındayken ölümünün ardından kardeşi Gin de 2001’de 108 yaşında hayatını kaybetti. I. ve II. Dünya Savaşı’na radyonun, televizyonun ve bilgisayarın keşfedilmesine tanık olan ikizler, neşeleri ve canlılıklarıyla tüm insanlara yaşama sevinci aşılamıştı. 100. doğum günleri için ‘Nine Rap’i adlı bir parça yapan ikizler, Japon pop listelerini altüst etmişti! İkizler uzun yaşamalarının sırrını ise basit bir hayat sürdürmeleri, etrafındaki insanları sevmeleri ve sık sık yürüyüşe çıkmalarına bağlıyordu. İkizlerin önadları olan ‘’Kin’’ altın, ‘’Gin’’ ise gümüş anlamına geliyor.

*GUINNESS Rekorlar Kitabı’ndaki en çalışkan isimlerden biri de kuşkusuz Johann Heinrich Karl Thieme. Alman adam, 50 yılı aşan iş hayatında (!) tam 23 bin 311 mezar kazdı. Almanya’nın Aldenburg kentinde yaşayan Thieme, bu sayede şu ana dek bilinen en uzun çalışan kişi oldu. 1776 ile 1826 yılları arasında dur durak demeden çalışan Johann Heinrich Karl Thieme, ayrıca ölene dek bu görevini bir gün bile ihmal etmeyerek de dikkat çekti.

*1950 yılındaki Brezilya ve Uruguay arasındaki maç katılan seyirci sayısıyla Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki yerini aldı. 1949 yılında yapımına başlanan stada, açılışı yapılan 1950 dünya kupasının final maçında 199.854 kişi gitti. Maç sonucunda Uruguay, Brezilya’yı 2-1 yenip dünya kupasını aldı. Stada 1969 yılında bir dünya kupası eleme grubu için yapılan Brezilya-Paraguay maçında 187.642 biletli seyirci gitti. Brezilya’nın Rio de Janerio’daki Maccana stadının kapasitesi güvenlik için yapılan değişikliklerle 80 bine indirildi.

*ÇOCUKLUĞUN en eğlenceli işlerinden biri olan sabundan balonlar da Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Kanadalı Fan Yang, sabundan yaptığı balonu tam 47.54 metre uzunluğunda bir duvar olana kadar üflemeyi başardı. Balonun patlamaması için aylarca bu rekor üzerinde uğraşan Kanadalı Fan, bu rekorun çocukluk yıllarından beri hayali olduğunu söylüyor. Eline ilk kez köpükten balon yapan aleti aldığında kendisinin ileride bu sayede bir rekor kıracağına inandığını söyleyen Fan Yang, bu rekoru yapmak için ise birçok çocuktan yardım almış.

*İNGİLİZ Ami Barwell’in aklına bu rekor denemesi nerden geldi bilinmez ama İngiliz adam, bu sayede Guinness Rekorlar Kitabı’na adını altın harflerle yazdırmayı başardı. Ami, bir tatlı kaşığını 2 saat 15 dakika 40 saniye süreyle burnunun üzerinde dengede tutmayı başardı. Aynı rekor denemesini yanağında da deneyen ancak bunda başarılı olamayan Ami, bu başarısızlığında konsantrasyon eksikliği olduğunu söylüyor. İngiliz adam, burnunun üzerinde kaşığı tutmak için 1 yıl çalışmış.

*GUINNESS Rekorlar Kitabı’nın en tuhaf rekorlarından biri de İngiliz Leo Clouser, tarafından kırıldı. Leo, paket lastiğini çekip bırakarak, onun 30.17 metre uzağa düşmesini sağladı. Aklına bir anda gelen bu ilginç rekorunu kırmak için yıllarca uğraştığını söyleyen İngiliz adam, bunun sırrını açıklamamakta ısrarlı. Rekor denemesinde başarıya ulaşmanın mutluluğunu yaşayan Leo, sadece bu deneme sırasında lastiğin bir kişiye isabet etmesinden dolayı üzüntü duyduğunu söylüyor.

 

*ROBERT H. Starr adlı ABD’li, 1998’de kırdığı bir rekoru geliştirmek için yoğun çaba harcıyor. Arizona’da 2.69 metre uzunluğunda 1.68 metre eninde bir uçak yaparak, 120 metre havalanan Robert, tam 12 dakika havada kalmayı başarmıştı. Bu küçük uçakla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Robert’ın yeni hedefi, bu ölçüleri biraz daha küçültmek. Ancak uzun süredir uğraştığı bu hedefi henüz gerçekleştiremedi.

 

*GUINNESS Rekorlar Kitabı’na giren en uzun merdiven, İsviçre’deki teleferik hattının servis merdivenidir. 2 bin 365 metre uzunluğunda olan bu eşsiz merdiven, 11 bin 674 basamaktan oluşuyor. Yapım aşamasında, birçok mühendis tarafından durdurulması önerilen bu yüksek merdiven, 3 yılı aşkın bir sürede tamamlandı. Yüksekliği nedeniyle birçok kişinin düşerek yaralandığı merdiven hakkında, hala devam eden bir sürü dava bulunuyor.

 

*PARTİ organizatörü babasının mesleği nedeniyle henüz 5 yaşındayken oyuncakları yerine müzik plaklarıyla oynayan Llewellyn Owen adındaki çocuk, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. 8 yaşında Londra’da The Wary adlı kulüpte çalmaya başlayan Owen, her gece için 125 pound alıyor. İngiliz yasalarına göre, 18 yaşından küçüklerin gece kulüplerine girmesi yasak. Ancak Londra Belediyesi’nin özel izni ile çalışan Owen’ın ailesi, çocuklarıyla gurur duyduklarını belirtiyor.

 

*ASHIRTA Furman, çenesinde tam 75 tane cam bardağı dengede tutarak bir defa daha Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Arkadaşları bir merdivene çıkıp bardakları çenesinin üzerine dizerken, Furman neredeyse 43 kiloluk cam kuleyi 10.6 saniye havada tuttu. Çalışma sırasında yüzlerce bardak kırdığını belirten Furman, “Yıllarca çalışmanın sonucu, Guinness’e birkaç kez girmeyi başardım. Bu konuda bana yardım eden herkese teşekkür ediyorum” dedi. Furman, daha önce 3 kez daha rekor kırdı.

*AMERİKALI Waylon Harkness’den inanılmaz rekor... Teksas eyaletine bağlı Dallas kentinde, bir futbol topunu özel bir ayakkabı yardımı ve rüzgarın etkisiyle tam bin 500 metre havaya atan Waylon, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Waylon, bu rekoru kırmak için tam 3 yıl boyunca, özel olarak kiraladığı 2 kişiyle çalışmış. Bu denemeden sonra farklı ülkelerde yapılan 19 rekor kırma atışından hiçbiri, bu yüksekliğe ulaşamadı. İlginçtir, Waylon da bu rekorunu hiç geliştiremedi.

 

* Bir garip rekor.TIANA Dean adlı ABD’li, Guinness Rekorlar Kitabı’na aynı anda 2 rekorla girmeyi başardı. Adrenalin kelimesinin kendisine güç verdiğini belirten Tiana, 195 metrelik serbest ip atlayışı ile Guinness rekortmeni oldu fakat ona bu da yetmedi. Tiana bu sefer de tüm hızıyla akan bir şelaleden, yukarıya doğru tırmandı. Yüzlerce kişi ve Guinness yetkilisi önünde gerçekleşen bu gösteri sonunda, 2 rekor kıran Tiana yeni hedefini, timsah dolu bir nehirde yüzmek olarak açıkladı.

 

*PATRICK Denouex adlı çılgın Fransız, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için canını verdi. Evet, denizde yapılan sörf sporunu göklere taşımaya karar veren Patrick, bunun için bir arkadaşıyla yola çıktı. Son atlayışında arkadaşı Adrian’ın elini tutan Patrick, gökte aşağıya doğru süzülürken bir anda arkadaşının elini bıraktı. Havada en uzun mesafe yapan sörfçü olarak Guinness’e giren Patrick’in cesedi bir ağaca asılı bulundu.

* LI Jian Hua isimli bir Çinli, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için ilginç bir çalışmaya imza attı. Tam 50 kilo ağırlığındaki tuğla sütunu kulağıyla kaldıran Li, 9.3 saniye bu şekilde durmayı başardı. Guinness yetkilileri tarafından da onaylanan rekor sonrasında, kulaklarında 1 santimlik sarkma oluşan Li, ameliyat olacak. Ancak ameliyat masraflarını karşılamak için, yaptığı bu tarz gösterilerden para kazanmayı umut eden Li, bu konuda tekliflere açık olduğunu söylüyor. Ancak henüz, Li’ye gösteri teklifi gelmedi.

*İNGİLTERE’de müthiş organizasyon... Topluluk halinde kırılan rekorlar çok daha fazla ilgi görüyor. 1989 yılında 2 milyon kişi el ele tutuşup tam 595 km’lik bir zincir oluşturdu (Neredeyse İstanbul’dan İzmir’e kadar uzanan bir insan zinciri). 5 Temmuz 1998’de Hyde Park’ı dolduran bu insanlar hep bir ağızdan bağırarak 126 desibellik bir gürültü çıkarmışlar. Guinness yetkilileri, dünyanın en uzun insan zincirini oluşturan bu grubun, adeta bir imkansızı başardığı görüşünde.

 

“DÜNYANIN en ağır otomobili” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Rus yapımı Zil-41047 Limuzin, kolay kolay bu rekorunu bırakacak gibi görünmüyor. Ön ve arka tekerlekleri arasındaki mesafe 3.88 metre olan Zil- 41047’nin ağırlığı ise tam 3 ton 335 kilo. Yılda sadece 25 adet üretilen bu özel limuzin, 2 santimetrelik kurşun geçirmez bir zırha sahip. 12 silindirlik dev bir motoru olan Zil-41047’yi almak isteyen farklı ülke vatandaşlarının, Rusya Hükümeti’nden onay alması gerekiyor.

 

*ABD’li Michelle Grove, inanılmaz bir rekora gidiyor. 38 yaşında 31 çocuğu olan Grove de Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Aile planlamasıyla hiç ilgisi olmayan Grove ailesi, maddi durumları oldukça iyi olduğu için sıkıntı çekmiyor. Çocuklarıyla oynaması için önüne konulan birçok reklam projesini inceleyen Grove, bu tekliflerin hiçbirini kabul etmedi. Çocuklarıyla birlikte güzel bir yaşam sürdüğünü belirten Grove, “Reklam senaryoları hoşuma gitmedi. Beğenmediğim bir şeyi yapmak, prensiplerime uygun değil” dedi.

 

*DÜNYANIN en küçük kamerası” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Youiçhi marka kameranın büyüklüğü, 1.62 santimetrekare, yani bir küp şekerden biraz daha büyük. Yaklaşık 170 YTL’ye satılan bu kamera, sadece 7 gram ağırlığında! Avuçta saklayarak kullanabilen bu eşsiz kamere, Japonya’da büyük ilgi gördü. Ancak hükümet, bu kameranın her yerde satılmaması için bir önerge hazırladı. Nedeni ise, bu kameranın küçüklüğünden dolayı yasa dışı olaylarda kullanılabilecek olması.

 

*HOLLYWOOD’un başarılı figüranlarından Matthew McGrory, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. 32 yaşındaki McGrory, tam 63 numara ayaklarıyla “Dünyanın en büyük ayağı” kategorisinde rekorun sahibi oldu. 2.09 santimetre boyuyla da dikkat çeken dev oyuncu, filmleriyle gündeme gelmek istediğini söyledi. Henüz başrol oynayacak bir film teklifi almadığını belirten McGrory, “Ayaklarımın bu derece büyük olması, bazen zor durumda kalıyorum. Ama fiziğimle mutluyum” dedi.

*DÜNYANIN en küçük ülkelerinden biri olan Trinidad Tobacco’nun da bir rekortmeni var. Ülkenin ünlü doktorlarından Stanley Bayber, 1 yıl içinde tam 4 bin kişinin cinsiyetini değiştirdi. Adeta günün her saati, cinsiyet değiştirme operasyonu yapan Bayber, artık yorulduğunu söyledi. Bu alanda bir rekorun daha kırılma ihtimalinin olmadığını belirten doktor, “Yaptığım işle gurur duymuyorum. Fakat geçimimi sağlamam gerekiyor. Bu kadar küçük bir ülkede, cinsiyet değirtirme operasyonunun patlaması, aslında çok üzücü” dedi.

 

*Rekor için kütükte yaşadı GUINNESS Rekorlar Kitabı’na adını yazdıran en ilginç rekorlardan birinin sahibi de Alman Roland Maier. Yıllarca Guinness’e girmek için çabalayan ancak bunu bir türlü başaramayan Roland, en sonunda bir kütüğün üzerinde oturarak rekor kırmaya karar verdi. Almanya’nın Berlin kentinde özel bir kanalın desteklediği organizasyon çerçevesinde, 2,5 metre uzunluğunda, 60x40 santimetre genişliğinde bir kütüğün üzerinde outran Roland, inanılmazı başardı. Tam 184 gün ve 1 saat süreyle, kütüğün üzerinde yaşamayı başaran Roland’ın bu rekoru, yapılan birçok denemeye karşın kırılamadı.

 

*Konuşmada ses hızı! AMERİKALI Steve Woodmore, kuşkusuz dünyanın en hızlı konuşan spikerlerinden biriBu konudaki yeteneğine güvenen Steve, rekor kırmaya karar verdi. Guinness yetkililerine haber veren Steve, çalıştığı televizyon kanalında 56,01 saniyede 595 kelime söylemeyi başardı. Hatta Steve, “konuşurken birkaç kelimede zorlandım. Eğer bunların yerine daha kolay bir cümle seçseydim çok daha fazla kelime söylerdim” dedi. Bu konuda istediği zaman rekorunu geliştireceğini iddia eden Steve, henüz yeni bir deneme yapmadı.

*Su üstünde yürüyüş FRANSIZ Remy Bricka’nın okyanusu geçmek için bir tekneye ihtiyacı yok. Çünkü Remy, su üzerinde yürüyebiliyor. Remy, ayağına geçirdiği kayağa benzeyen büyük kutular ve çift taraflı bir kürek sayesinde su üzerinde 20 olimpik havuz uzunluğu mesafeyi 7 dakika 41 saniyede yürüdü. Bu, şimdiye kadar yapılmış en uzun yürüyüş olar Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Remy, 1 yıl önce de Atlas Okyanusu üzerinde de uzun bir mesafeyi yürümüştü.

 

*SLOVAKYA’daki Bratislava Hayvanat Bahçesi de, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. Kolli adlı boz ayı, bir defada beşiz doğurarak hem kendisini hem de bulunduğu hayvanat bahçesinin rekor kırmasını sağladı. Miso, Tapik, Dazzle, Bubu ve Cindy adlı yavru ayılar, son derece sağlıklı. Uzmanlar, yetişkin boz ayıların bugüne kadar en fazla 2 yavru dünyaya getirdiğini, Bratislava’da yaşanan bu doğumun “İnanılmaz” olduğunu söyledi.

*AMERİKA’da yaşayan 41 yaşındaki Michael Hill adındaki bir inşaat işçisi, ilginç bir şekilde Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Michael, başındaki ağrı nedeniyle doktora gitmiş ve kafa tasının içine bir gün önce 20.32 cm’lik bir bıçak girdiğini öğrenmiş. Ameliyatla alınan bıçak, Amerikalı işçinin beyninde epeyce bir hasar bırakmış. Ancak Michael’ın bir dostu olayı Guinness yetkililerine iletince, Michael başındaki bıçakla en uzun süre dolaşan kişi olarak rekor kırdı.

*JAY Cochrane, gözü bağlı olarak ip üzerinde en uzun mesafe yürüme rekoruna sahip. Üstelik üzerinde yürüdüğü ip de, olabilecek en yüksek noktaya gerilmiş. Cochrane dengede durmasına yardımcı olan bir sırıkla Las Vegas’ta 30 katlı iki bina arasında 182 metre boyunca gözleri bağlı olarak yürüdü. Cochrane bu yeteneğini 14 yaşında keşfetmiş. Yaptığı bu ilginç gösteriyle tam 2 defa Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Cochrane, ABD dışında da gösteri yapmak istiyor.

*DÜNYANIN en küçük cep telefonunun boyutlarını merak ediyorsanız dikkat! Çek vatandaşı Jan Krutewicz, farklı telefonların parçalarını birleştirerek sadece 2 santimetre büyüklüğünde bir cep telefonu yaptı. Tuşlarına dokunmak için kibrit çöpü kadar ince bir şey kullanmak gereken bu özel telefon, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Ancak bu özel telefonla konuşmak biraz zor. Çünkü minik telefonu, ya kulağınıza tutup dinliyorsunuz ya da ağzınıza getirip konuşabiliyorsunuz.

*PAUL Hunn, çok yüksek bir sesle geğirerek Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Hunn’ın rekor kıran geğirmesi, 118.1 desibel gücünde. Yani aşağı yukarı elektrikli bir testerenin çıkardığı ses kadar. Baharatlı yiyecekler Hunn’ın geğirmesine neden olabiliyor. Ama genellikle sadece istek üzerine geğiriyor. Amerika’daki bir sirk tarafından gösteri ekibine katılması için teklif alan Hunn, bunu iş olarak yapmayacağını belirtiyor.

*AYAK tırnaklarınızın 23 cm uzunluğunda olduğunu düşünebiliyor musunuz? Louise Hollis adlı çılgın kadın, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için tırnaklarını uzatmaya karar verdi ve 4 yıl içinde 23 santimetre uzunluğunda tırnaklara sahip oldu. Artık dünyanın en uzun ayak tırnaklarına sahip olan Louise’in, bu rekorunun Guinness yetkilileri tarafından da onaylandı. Hollis’in ailesi haftada 2 gün ayak tırnaklarına bakım yapmak için yardıma geliyor. Bu tırnaklar için her hafta 1 şişeden fazla oje harcanıyor.

 

*JERRY Yang, İnternet üzerindeki ilk arama motoru Yahoo’nun 2 kurucu ortağından biri. Ve Yahoo şirketi 1998 yılında Yang’ı bir milyarder yaptığında (dolar milyarderi), sadece 29 yaşındaydı. Yang, 4 milyar dolarlık servetiyle, dünyanın en genç “dolar milyarderi olan kişi” sıfatını kazandı ve rekorlar kitabına girdi. 1968 yılında Tayvan’da doğan Jerry Yang, şirketinin başında. Asıl adı Chih-Yuan Yang idi. Ama ailesi Amerika’ya göç edince, adını değiştirdi ve Jerry’yi benimsedi.

 

*KIRKPINAR Güreşleri de, Guinness Rekorlar Kitabı’nda bulunan Türk rekorlarından biri. 1460 yılında beri aralıksız olarak yapılon organizasyon, “En eski güreş organizasyonu” olarak rekor kırdı. Benzerleri İskoçya ve Mısır’da olan 2 güreş organizasyonu, Kırkpınar’dan önce kitapta bulunuyordu. Ancak 545 yıldır yapılan ve her geçen yıl daha da büyük ilgi çeken organizasyon, Edirne’nin de en tanınmış çalışması.

 

*JAY Cochrane, gözü bağlı olarak ip üzerinde en uzun mesafe yürüme rekoruna sahip. Üstelik üzerinde yürüdüğü ip de, olabilecek en yüksek noktaya gerilmiş. Cochrane dengede durmasına yardımcı olan bir sırıkla Las Vegas’ta 30 katlı 2 bina arasında 182 metre boyunca gözleri bağlı yürüdü. Cochrane bu yeteneğini 14 yaşında keşfetmiş. Yaptığı bu ilginç gösteriyle tam 2 defa Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Jay, ABD dışında da gösteri yapmak istiyor.

*BAŞIYLA top sektirme dalında 3 ayrı rekorla Guinness’e giren Kosovalı Agim Agushi, Alanya’da trafiğe kapalı alanda, bir otomobilin tavan penceresinde 7 kilometre top sektirerek yeni bir rekor kırdı. Bir motorize trafik memurunun eşlik ettiği 2. denemede rekor kıran Agim, şimdiki hedefini 10 kilometre olarak açıkladı. Guinness yetkilileri tarafından onaylanan bu rekor, Agim’in Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki 4. rekoru oldu. Eski futbolcu, yine top sektirmenin başka dallarında rekor kırmayı başarmıştı.

 

*METAL müzik dünyasının ünlü gruplardından Manowar da ismini Guinness’e yazdıranlardan... “Spectacle Of Might” (Gücün Gösterisi) turu ile, Manowar, Avrupa’nın tümünü avladığı gibi dördüncü albümüyle de bir rekorun sahibi oldu. Bu albümle Manowar, dünyanın en gürültülü rock’n’roll albümünü yapmış olmaları nedeniyle, Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer aldı.

 

*DÜNYADA en hızlı hamburger ekmeği, Wheat Montana Çiftlik ve Fırını’nda üretilmiştir. Bu rekor, 1995 yılında Guinnes Rekorları’na da geçmiştir. Rekortmenler, 8 dakika 13 saniye içinde, buğdayı tarladan toplamışlar, öğütmüşler, hamur haline getirmişler, şekillendirmişler ve pişirmişler. 2 televizyon kanalından da canlı olarak yayınlanan bu ilginç gösteri, Ted ve 2 arkadaşına tam 100 bin dolar para kazandırdı.

 

*ABD’li Bernie Barker, 60 yaşında Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. 2000 yılında Miami Beach’teki Club LeBare’de striptizci olarak çalışan Barker, 60 yaşında yaptığı son gösteriyle emekli oldu. En yaşlı striptizci olarak rekor kıran Barker, daha sonra prostat kanserine yakalandı. Ancak azmi sayesinde, kanseri yenen Barker, gelen yeni striptiz tekliflerini kabul etmedi. Miami’de büyük bir ünün sahibi olan Barker, birçok gazete ve dergiye de manşet olmuş bir isim.

 

*ABD’nin NEW York kentinde yapılan açık artırmada, 1949 yılı İtalyan yapımı cam masa 3.8 milyon dolara satıldı. Christie’s müzayede evinden yapılan açıklamada, meşe ağacından yapılmış ve “sahile çekilmiş balina iskeletine” benzeyen masaya verilen paranın, 20. yüzyıl yapımı bir mobilyaya verilen en yüksek miktar olduğu belirtildi. Guinness Rekorlar Kitabı da, bu ilginç rekoru tescil etti.

 

*İNGİLİZ kaleci Gordon Banks’ın 1966 Dünya Kupası’nda kazandığı madalya 35 yıl sonra satışa çıkarıltıldı ve tam 177 bin 280 dolara alıcı buldu. “en pahalı madalya” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren bu özel ürünün, saf altından yapıldığı açıklandı. Kaleci Gordon, çok ihtiyacı olduğu için madalyayı sattığını belirterek, “Sattıktan sonra pişman oldum ama hayatımı sürdürmek için buna mecburdum. Fakat, o madalyanın yeri çok özel” dedi.

*GUINNESS Rekorlar Kitabı’na “En Ağır Kişi” olarak girmeyi başaran ABD’li John Brower’di. Doğduğunda 6 kilo olan John, 17 yaşında geçirdiği bir rahatsızlık sonucu şiddetle kilo almaya başladı. Her yıl ortalama 70 kilo alan John, doktorların müdehalesiyle 635 kiloda sabitlendi. Ancak yapılan bir dizi ameliyat beklenen sonucu vermeyince, John 1983 yılında hayatını kaybetti.

*YILLARCA kağıt uçakları havada en uzun zaman tutmayı deneyen birçok kişi oldu. Guinness Rekorlar Kitabı’nda 13 yıl (1983-1996) yerini alan Ken Blackburn, 8 Ekim 1998 tarihinde kendi rekorunu kırıp kapalı alanda kağıt uçağını 27.6 saniye havada tutmayı başardı. Ken adlı İngiliz, bu rekoru için 1 yıl çalıştığını söyledi. Çılgın adam, yeni rekor denemesi için çalışmalarını sürdürüyor.

*ABD’nin Los Angeles kentinde bir radyoda DJ’lik yapan Bill Ratuer, çalıştığı radyonun sahibiyle, 14 gün boyunca hiç uyumadan canlı yayında kalabileceğine dair iddiaya girdi. Rekor denemesine başlayan ve sürenin bitimine 12 saat kala, aklını kaçrıran Bill, kendini yayın stüdyosuna kilitledi ve tekrar tekrar Noel şarkılarını yanlış devirde çaldı. Ancak ilginçtir, Guinness yetkilileri 13 gün 12 saat 4 dakika boyunca yayın yapan Bill’in rekorunu onayladı. O ilginç anı, yaklaşık 4 milyon kişinin dinlediği açıklandı.

*PAKİSTAN’ın Sehvan kentinde yaşayan Wattila Thisdou ile, 1 yıl boyunca vücudunu tıbbi araştırmalara vermesi için anlaşma yapıldı. Öteki pek çok şeyin arasında, kendisine deneme aşamasında olan 22 ilaç verilmiş, 2 gün boyunca gıdıklanmış,uykudan mahrum edilmiş, yerçekimsiz bir odaya konulmuş, bir hafta boyunca körili pirinçten başka yemek verilmemiş. 42 yaşındaki Thisdou, bu işkencelere 1 yıl boyunca katlanarak, “en uzun süreli kobay” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

*SLOVENYALI Bernarda “Benka” Pulko bir BMW F650 ile tek başına giriştiği ve 5 yıl 6 ay içinde, rekor üstüne rekor kıran gezisini 1999 yılında tamamladı. BMWON “BMW Owners News” gezinin sponsorları arasındaydı ve bu geziyi yer yer dergisinde yer vererek takip etmişti. Yaptığı inanılmaz gezide, tam 56 tane ülkeden geçerek Guinness Rekorlar Kitabı’na giren “Benka” lakaplı çılgın, seyahat konusuna uzun yıllar ilgisiz kalacağını açıkladı.

*EMEKLİ İngiliz pilot Ian Ashpole, helyum gazıyla doldurulmuş 600 adet oyuncak balonla 10 bin feet yüksekliğe kadar ulaştı, 2 yıl önce kırdığı 10 bin feet’lik rekoru yeniledi ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı. 46 yaşındaki pilotun Cambridgeshire’da yaptığı rekor denemesi öncesinde yakın dostları ve arkadaşları da kendisine yardımcı olmaya ve 10 saat boyunca rekoru sağlayan balonları şişirmeye çalıştı. Ashpole’un 10 bin feet’e çıktığı, kendisini aynı yükseklikte izleyen bir helikopter tarafından tesbit edilerek kayda alındı.

*FUTBOLDA, dünyanın en farklı profesyonel galibiyetini alan takım olarak Avustralya Milli Takımı tarihe geçti. 2001 yılında Sydney’de oynanan Dünya Kupası Eleme Grubu karşılaşmasında, Avustralya-Samoa’yı 31-0 yenerek tarih yazdı. Guinness Rekorlar Kitabı’na, “dünyanın en farklı biten futbol karşılaşması” olarak girmeyi başaran bu sonuç, Avustralya’da 3 gün 3 gece kutlandı. Golcü Archie Thompson, 11 gol atarak bir başka rekorun da sahibi oldu.

*ALMANLAR’ın ünlü şovmeni Peter Moreno, karşılıklı 10 kişi konuşuyormuş gibi bir gösteriye imza attı. Vantrilok Moreno’nun Hannover kentinde düzenlediği gösteriyi, 2 bin kişi izledi. Bu ilginç gösteriyle Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Moreno, birçok farklı ülkeden gösteri teklifi aldı. Ancak ilginçtir, Moreno Almanya dışında hiçbir ülkede gösteri yapmak istemiyor. Başarılı şovmen, bunun nedenini ise henüz açıklamadı.

*LHASA Apso cinsi Prens Albert adlı sevimli köpek de, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. 13.5 santimetre uzunluğundaki kirpikleri sayesinde “en uzun kirpikli köpek” unvanıyla kitaba giren Prens Albert, yaşadığı Londra’da büyük ilgi odağı oluyor. Bu uzun kirpikler, Albert’i pek de rahatsız etmiyor. Albert’- ın sahibi Roy, birçok kişinin köpeğini satın almak için müthiş teklifler sunduğunu söyledi. Uzun kirpikli köpek, yakında bir reklam filminde boy gösterecek.

*HİNDİSTAN denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan C.N Annadurai’nin ölüm töreni de, Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki yerini alanlardan. 1969 yılında hayatını kaybeden Annadurai için öyle bir cenaze töreni hazırlandı ki, akıllara durgunluk verecek türden. Hindistan’ın çeşitli eyaletlerinden Yeni Delhi’ye akın eden 15 milyon kişi, “en kalabalık cenaze” kategorisinde, kitaba girdi. İddialara göre, 5 milyon kişi de cenaze alanı yakınlarında toplandı. Ancak cenaze töreni, kayıtlara 15 milyon olarak geçti.

*DÜNYANIN en uzun kanalı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Baltık Kanalı’nın uzunluğu tam 227 kilometredir. Barent ve Beyaz Denizi, Baltık Denizi’ne bağlayan kanalın yapımı 12 yılda tamamlanmış. Yapımına 3 milyar dolar harcanan bu şahaser kanal, birçok devlet adamının katıldığı bir törenle hizmete açılmış. Guinness yetkilileri, bu kanalın rekor olduğunu tescil etmek için tam 18 günlük bir çalışma yapmışlar.

*GUINNESS Rekorlar Kitabı’na adını yazdıran Türk gençlerinden biri de İlker Yılmaz. Uzun süren çalışmaları sonucunda, İstanbul Armada Oteli’nde, burnundan çektiği sütü gözünden dışarı doğru 2 metre 79.5 santimetre uzağa fışkırtan İlker Yılmaz, bu alandaki rekorun yeni sahibi oldu. 1994 yılında kırdığı bu rekorla adeta imkansızı başaran İlker Yılmaz, yeni rekor denemeleri yapabileceğini söylüyor.

 

*BAYANLAR, futbol konusunda da erkeklere taş çıkartıyor!.. 4 Mart 2001’de Willenhall Town Ladies ile Burton Brewers takımları arasında oynanan bir karşılaşma, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Willenhall Town’ın skorer bayanları, maçı 57-0 kazanmış! Bu inanılmaz skoru elde etmek için ortalama her 1 dakika 30 saniyede 1 gol bulan Willenhall’ın yıldızları, maçtan sonra birçok ülkede ün kazandı. Bu inanılmaz rekor, hala kırılamadı. Futbol otoritelerine göre de, daha uzun yıllar kırılamayacak.

 

*ADANA’da Güney Rotary Kulübü tarafından hazırlanan bir organizasyon da Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer aldı. En uzun çamaşır ipi ve üzerine en fazla çamaşır asılan ip olarak Guinness’e giren çalışma, oldukça başarılıydı. İpin uzunluğu tam 33 bin 81 metreydi. Bu müthiş uzunluktaki ipe asılan çamaşır sayısı ise 42 bin 300. Hummalı bir çalışma ekibinin, halk desteğiyle birleşmesi sonucu ortaya çıkan bu rekor denemesi, Guinness Kitabı yetkilileri tarafından da onaylandı.

*KİNG Kong filminin 70. yıldönümü nedeniyle İngiltere’de bir sinema işte bu gorili yaratmış. Dünyanın en büyük patlamış mısırdan yapılmış heykeli olarak Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki yerini alan bu özel çalışma, Londra kentinde büyük ilgi gördü. 4.5 metre uzunluğundaki bu goril, tam 4 gerçek goril ağırlığında. Yapımı 630 saat sürmüş ve kullanılan patlamış mısırlarla yaklaşık 2 bin 500 kişi doyarmış.

 

*SELÇUK’ta bulunan antik Efes Tiyatrosu’nda 1994 yılında gerçekleştirilen deve güreşleri, tarihi bir kalabalığa ev sahipliği yaptı. 20 bin 240 kişi tarafından izlenen deve güreşleri, en fazla seyirciyle izlenen yarışma olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. O tarihten sonra organize edilen deve güreşlerinde bu rekora yaklaşan en büyük kalabalık, 1998 yılında Fransa’nın Nice kentinde organize edilmişti. O güreşi izleyen topluluk ise 19 bin 650 kişiydi. Türkiye’nin bu ilginç rekoru, hala kırılamadı.

*Selçuk’ta seyirci rekoru ÇEK Cumhuriyeti’nde düzenlenen ‘Uluslararası Tuhaf Şeyler Festivali’nde ilginç bir rekor denemesi gerçekleşti. Lukas Safranek isimli 22 yaşındaki Çek, Guinness Rekorları Kitabı’na girebilmek için ağzına tam 160 pipet soktu. Guinness yetkilileri tarafından onaylanan bu rekor denemesi, Lukas’a tam 25 bin dolar para ödülü kazandırdı.

*GUINNESS Rekorlar Kitabı’nda yer alan, “en fazla dünya kupasına katılan futbolcu” rekoru, 2 oyuncu arısanda paylaşılıyor. İlki, 1950-1966 arasında oynanan 5 kupaya katılan Meksika kalecisi Antonio Carbajal; diğeri ise Alman Lothar Mattho da 1982-1998 arasında oynanan 5 kupada birden yer almış. Matth’un bir başka rekoru da en fazla maçta yer alan oyuncu olması. Kaleci Carbajal 5 kupada sadece 11 maç oynamışken, Matth 25 maç oynadı.

 

*KUZEY Atlantik Okyanusu’nda bulunan Grönland Adası da Guinness Rekorlar Kitabı’nda. 2 bin 175 kilometre kare büyüklüğüyle, dünyanın en büyük adası olma özelliğiyle kitaba adını yazdıran Grönland, her yıl 500 bin turist ağırlıyor. İlginç konumu nedeniyle, herkesi görmek isteyeceği bir ada olan Grönland’la ilgili birçok efsane anlatılıyor. Hatta bu efsanelerin figürleri de, adayı ziyaret edenlere satılıyor.

 

*En büyük ada GUINNESS Rekorlar Kitabı’na giren en ilginç rekorlardan biri de, kuşkusuz Smart Car’ın minyatürü... Uzaktan kumanda ile çalışan bu minik otomobilin büyüklüğü sadece 2.5 santimetre. Gerçek boyutlarının yüzde 1’i olan bu özel yapım otomobil, gelecek yıl seri olarak üretilecek. Bir İsveç firması tarafından tasarlanıp üretilen bu ilginç Smart Car’- ın, tüm dünyada çok büyük ilgi görmesi bekleniyor.

*ŞOVMEN Luxemburglu Georges Christen, sıcak su torbasını sadece 12.6 saniye içinde üfleyerek şişirerek, inanılmazı başardı. ABD’nin New York kentinde yaptığı bu gösteriyle Guinness yetkikilerinden onay alan Christen, “Bir ara torbanın dudağıma yapıştığını hissettim” dedi. Tehlikeli aktivitelerin Guinness’e girmesi halinde, kahramana 20 bin dolar ekstra ücret ödeniyor. Christen de yaptığı bu gösteriyle hem rekor kırdı hem de bu parayı almaya hak kazandı. Daha önceki rekor ise 13.1 saniye ile 28 yaşındaki Hintli bir halterciye aitti.

*İŞTE dünyanın kullanılabilir durumdaki en uzun bisikleti! Bisikletin yerden gidonuna olan yüksekliği 5 metre 55 santimetre. Bisikletin yaratıcısı Terry Goertzen, seleye tırmanabilmek için bisiklete monte ettiği merdivenli sistemi kullanıyor. Merdiveni kullanabilmek için de bisikleti bir binaya ya da direğe dayaması gerekiyor. Bu özel bisikletle Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Terry’nin yeni hedefi, dünyanın en küçük bisikletini yaparak bir rekor kırmak.

*KANADA’nın Oaklawn Farm Hayvanat Bahçesi’ndeki “Ruteledge” adlı Afrkia aslanı da Guinness Rekorlar Kitabı’nda... Tam 366 kilo ağırlığıyla Guinness yetkililerinden onay alan bu dev aslan, günde 6 tavukla besleniyor. Bazı özel günlerde 12 tavuk verilen “Ruteledge”, çoğu zaman yürümeye bile üşeniyor. 2 defa diyet programına tabi tutulan 10 yaşındaki aslan, maalesef bunların hiçbirinde kilo vermeyi başaramadı.

*Sadece 900 gram:BAY Peebles, Ocak 2004’ten beri dünyanın en küçük kedisi rekorunu elinde tutuyor. Ama minicik bedeniyle sergilediği cesur davranışları herkesi şaşırtıyor. Bir veteriner kliniğinde yaşayan Bay Peebles gerektiğinde herkese meydan okuyabiliyor. Sadece 900 gram ağırlığında olan 4 yaşındaki kedi, kliniğe gelenlerinde ilgi odağı oluyor. Birçok kişi bu minik kediye sahip olmak için, yüklü miktarda paralar teklif etti. Ancak Peebles, satılık değil.

 

*AMERİKALI internet kurdu Mark Cuban, 1999 yılının Ekim ayında Internet üzerinden bir Gulfstream V uçağı satın aldı. Uçak, 40 milyon dolara satıldı. Bu satış, “bir seferde Internet üzerinden yapılan en büyük ticaret” sıfatıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Rekorun sahibi Marc, 1990 başından itibaren Internet şirketleri alıp satarak kendine yüklü miktarda servet yaptı. Bu işten büyük paralar kazanan Marc, ABD’de büyük ilgi görüyor.

*Müthiş koleksiyonşVOSVOS tabir-i caizse, Wolkswagen Kaplumbağa da adını Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdıranlar

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !